۴ دقیقه
[ratemypost]
اکوی قلب یا تست ورزشی؟ کدام؟

اقدامات قبل از تست ورزش

آنچه می خوانید...
ضربان قلب قبل از تست ورزش و بعد آن

تست ورزش قلب و اقدامات قبل از آن از جمله کارهایی است که برای تست تحمل ورزش در بین مردم شناخته شده است. این تست می تواند جهت بررسی و ارزیابی وضعیت فعلی قلب به هنگام فعالیت هایی همچون پیاده روی، دویدن بر روی تردمیل، رکاب زدن با دوچرخه، ورزش های هوازی و … انجام شود. این تست جهت بررسی گرفتگی و انسداد وضعیت قلب و یا باریک شدن رگ های قلبی صورت می گیرد. بنابراین مهم است تا قبل از ان اقداماتی صورت بگیرد تا تست قلب به اشتباه وضعیت فرد مشخص نکند.

با پیش گرفتن مراقبت های قبل از آن، می توان به درستی دریافت که آیا آنژیوگرافی قلب که یک روش تهاجمی است باید برای فرد صورت گیرد یا خیر. همچنین با اقداماتی که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد می توان به درستی دریافت که فرد دچار سکته قلبی شده یا نه!

چه اقداماتی قبل از تست ورزش قلب باید صورت گیرد؟

در صورت انتخاب بهترین متخصص قلب، قبل از تست ورزش به شما بازگو خواهد کرد چه اقدامات و مراقبت هایی قبل از آن باید انجام دهید تا بهترین و دقیق ترین نتیجه ممکن از این تست را به دست آورید. برخی از این اقدامات به شرح زیر است :

  • جهت کاهش استرس قبل از این تست باید به مدت 7 الی 9 ساعت بخوابیدف چرا که کم خوابی خود می تواند سبب افزایش استرس در افراد شود.
  • یک هفته قبل از انجام تست ورزش هر نوع استعمال دخانیات را ترک کنید.
  • قبل از آن حتما دوش بگیرید.
  • قبل از ان 4 ساعت چیزی به غیر از آب ننوشید.
  • کسانی که به دیابت دچار هستند، بهتر است یک ساعت قبل از تست ورزش ناشتا باشند.
  • مصرف غذاها و نوشیدنی هایی که سنگین بوده و دارای کافئین هستند، اکیدا ممنوع است؛ از جمله شکلات، قهوه، چای و …
  • پیش از تست ورزش باید داروهای فشار خون و عروق قلب را با مشورت پزشک قطع کرد.
  • موی سینه آقایان قبل از تست ورزش باید اصلاح شود.
  • جهت احساس راحت حین تست ورزش، بهتر است کفش و لباس راحتی و گشاد بپوشید.
  • از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید.

هدف از تست ورزش و مراقبت های قبل از آن چیست؟

تست ورزش قلب با هدف تشخیص و ارزیابی انواع بیماری های قلبی انجام می شود. تست ورزش و اکوی قلب همزمان می توانند به تشخیص دقیق تر کمک زیادی کنند. اما همانگونه که کفته شد، مهم تر از هر چیزی، اقداماتی است که قبل از آن باید صورت گیرد. در حالت کلی هدف از این تست و اقدامات قبل از آن، به شرح زیر است :

تشخیص و ریشه یابی درد قفسه سینه

زمانیکه در ناحیه قفسه سینه خود احساس درد می کنید، ممکن است پزشک تست ورزش را به شما پیشنهاد دهد، اما بهتر است قبل از آن در صورتی که فعالیت های روزانه شما سنگین است آن را قطع کنید و از استرس و اضطراب خود بکاهید، سپس به انجام تست ورزش بپردازید.

توانمندی قلب در انجام ورزش

اگر نگاهی به تست های ورزشی ورزشکاران حرفه ای بیاندازید، خواهید دید که تست ورزش یکی از مهم ترین تست های سلامت قلب بوده و تمامی نقاط ضعف ورزشکار با انجام آن مشخص می‌شود.

تشخیص بیماری عروقی کرونری قلب

در شرایطی که عروق کرونری قلب قادر به خون رسانی و انتقال اکسیژن به قلب نباشند از تست ورزش استفاده می‌شود. این بیماری زمانی بروز می‌کند که میزان کلسترول و پلاک در خون افزایش یابد.

تشخیص شرایط ریتم قلب

جهت تست ورزش به هنگام اریتمی های قلبی باید قبل از آن از خوردن نسکافه و قهوه و تمام موادی که سبب آریتمی می شوند پرهیز نمایید، چرا که ممکن است هنگام تست ورزش قلب اشتباه تشخیص داده شود. قهوه و مواد کافئین دار می توانند سبب آریتمی قلبی موقتی شوند و می توانند با دیگر بیماری های قلبی اشتباه گرفته شوند.

تشخیص شدت بیماری قلبی

هنگامی که مشکلات عروقی با انجام تست اکو قابل تشخیص نباشد از تست ورزش استفاده می‌شود. به گونه‌ای که پزشک با انجام تست ورزش به جزئیات عملکرد قلب واقف می‌شود.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *