۶ دقیقه
[ratemypost]

افتادگی یا پرولاپس دریچه میترال

آنچه می خوانید...

پرولاپس یا افتادگی دریچه ی میترال (Mitral valve prolapse) از جمله بیماری های خوش خیم دریچه میترال محسوب می شود. این عارضه می تواند علائم مختلفی را از جمله تپش قلب ، تنگی نفس و درد قفسه سینه در حالت استراحت ، اضطراب را در فرد ایجاد کند ولی در مقابل ممکن است در بعضی از افراد هیچ نوع علائمی را به همراه نداشته باشد بلکه فرد در موقعیت های مختلفی مثل زایمان، تغییر شغل، بیماری ها و … که منجر به ایجاد استرس در فرد می شوند رخ دهد.

علت ایجاد پرولاپس یا افتادگی دریچه میترال هنوز به طور کامل شناخته شده نیست چرا که ممکن است در بعضی از افراد کاملا ارثی باشد به خصوص در افرادی که مبتلا به اختلالات بافت همبند مثل سندرم مارفان هستند.

ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص علائم، عوامل خطر، درمان و بسیاری از موارد دیگر برای شما صحبت کنیم پس مقاله را تا انتها بخوانید.

علائم افتادگی دریچه میترال

به طور معمول افتادگی دریچه میترال ممکن است علامت خاصی را به همراه نداشته باشد و در زمان مراجعه به پزشک کاملا اتفاقی دیده شود. از جمله علائم این عارضه عبارتند از:

 • طپش قلب
 • بروز دردی مبهم در ناحیه قفسه سینه همانند تیر کشیدن
 • تنگی نفس
 • داشتن احساس سبکی در سر در زمان بلند شدن

با مشاهده هر کدام از این علائم می بایست به متخصص قلب مراجعه کنید، چرا که نادیده گرفتن هر نوع بیماری می تواند خطرات زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

راه های تشخیص پرولاپس

در زمان مراجعه به پزشک ابتدا به صدای قلب بیمار گوش داده می شود و هر گونه حرکت غیر طبیعی منجر به ایجاد صداهایی می شود. علاوه بر آن اگر خون به قلب باز گردد باعث بلند تر شدن صدای قلب می شود.

گوش دادن به صدای قلب تشخیص قطعی بیماری نیست بلکه برای تشخیص دقیق می توان از اکوکاردیوگرام که یک نوع سونوگرافی قلب است استفاده کرد تا افتادگی دریچه قلب را تشخیص داد.

راه های درمان پرولاپس دریچه میترال

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم افتادگی دریچه میترال ممکن است در بعضی از افراد هیچ مشکلی را ایجاد نکند و در مقابل هستند افرادی که دچار نارسایی شدید در دریچه میترال هستند که به منظور درمان می توان عمل جراحی را برای ترمیم یا تعویض دریچه میترال انجام داد. در واقع این روش درمانی جزء بهترین نوع درمان برای این مشکل محسوب می شود.

البته باید به این نکته اشاره کرد که روش های درمانی در هر فردی کاملا متفاوت است که شامل موارد زیر می شوند.

 • انجام ورزش
 • مصرف مسکن ها
 • استفاده از انواع تکنیک های آرامش به منظور کاهش استرس
 • عدم مصرف کافئین و سایر محرک ها
 • مصرف برخی از داروها به منظور کاهش ضربان سریع

حالا شاید این سوال را بپرسید که آیا درمان افتادگی دریچه میترال نیازمند پیگیری های مداوم است؟

اغلب افرادی که دچار پرولاپس هستند مشکل جدی ای ندارند اما در صورت مبتلا بودن شما به این عارضه حتما می بایست تحت نظر متخصص قلب قرار بگیرید.

علاوه بر آن افرادی که مبتلا به این عارضه هستند چون ممکن است میزان خون بازگشتی آن ها متوسط یا زیاد باشد بهتر است هر 6 تا 12 ماه اکوکاردیوگرافی را انجام دهند. البته که انجام این آزمایش در صورت مشاهده علائم جدید یا تغییر یافتن علائم می باشد.

علاوه بر تمامی موارد گفته شده پیشنهاد می شود بیمار برای اینکه زندگی آرامی داشته باشد مراقبت های زیر را انجام دهند.

 • کنترل فشار خون
 • انجام ورزش های سبک و عدم انجام ورزش هایی چون شنا، طناب زدن، دویدن، وزنه زدن و …
 • اجتناب از مصرف سیگار و دخانیات

سوالات متداول

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *