۵ دقیقه
[ratemypost]
سندرم قلب ورزشکار

سندرم قلب ورزشکار

آنچه می خوانید...

قلب یکی از مهم ترین اعضای بدن محسوب می شود که تمامی اعضا نیز تحت تاثیر این عضو مهم و حیاتی هستند، با توجه به مهم بودن این عضو ورزش کردن روزانه باعث می شود تا تمامی ارگان ها بدن تحت تاثیر قرار بگیرند.

مهم ترین کار قلب پمپاژ خون و اکسیژن به قسمت های مختلف بدن می باشد، اگر بخواهیم عملکرد قلب را برای شما شبیه سازی کنیم باید گفت که مانند یک ساعت کاملا دقیق عمل می کند، که حتی موقع خواب نیز به فعالیت خود ادامه می دهد. زمانی که شما ورزش یا حتی فعالیت های سنگین انجام می دهید قلب شما به اکسیژن بیشتری نیاز دارد، بنابراین با توجه به این موضوع قلب باید جوری کار کند که کاملا موثر باشد، چنین تغییراتی در قلب منجر به ایجاد عارضه ای به نام سندورم قلب ورزشکار (Athletic heart syndrome) می شوند.

عملکرد قلب

افراد ورزشکار یا آن هایی که روزانه فعالیت بدنی سنگین انجام می دهند، ضربان قلبشان تند تر و در زمان استراحت قلب حالتی نامنظم (آریتمیا) پیدا می کند.
اگر به سندرم قلب ورزشکار مبتلا هستید هیچ نگران نباشید چرا که عارضه خاصی را به همراه ندارد ولی در صورتی که علائم زیر را مشاهده کردید حتما به بهترین متخصص قلب مراجعه کنید چرا که می تواند یکی از نشانه های مشکلات قلبی باشد این علائم عبارتند از:
• ایجاد درد در ناحیه قفسه سینه
• غیر معمولی بودن ضربان قلب
• بیحال شدن و یا غش کردن در زمان ورزش
ورزشکاران با انجام ورزش در ساختار قلبشان تغییراتی ایجاد می شود که همان سندرم قلب ورزشکار است. در خصوص آناتومی قلب باید گفت که شامل چهار حفره، دو دهلیز و دو بطن می باشد، بطن ها در قسمت پایینی قلب و همچنین در هر دو قسمت وطیفه خاصی را دارند یعنی بطن چپ وظیفه پمپاژ خون اکسیژن دار از ریه ها به تمامی قسمت ها بدن را دارد، ولی در مقابل بطن راست کاملا بلعکس عمل می کند یعنی خون را از تمامی قسمت ها بدن جمع می کند و به منظور اکسیژن گیری به ریه ها بر می گرداند.
در افرادی که به سندرم قلب ورزشکار مبتلا هستند بطن چپ کمی ضخیم تر می باشد، نه تنها بطن چپ ممکن است برای بطن راست نیز این اتفاق رخ دهد.

چه افرادی به سندرم قلب ورزشکار مبتلا می شوند؟

یکی از علت های اصلی برای ابتلا به این عارضه ورزش کردن می باشد، چرا که انجام ورزش های مکرر باعث تغییراتی در ساختار قلب می شود، همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که تغییرات ایجاد شده در ساختار قلب نسبت به هم کاملا متفاوت می باشد.
یعنی افرادی که ورزش های استقامتی انجام می دهند هر دو بطن قلب گشاد می شود ولی در ورزشکاران قدرتی تنها بطن چپ قلب است که ضخیم می شود نه گشاد.
در نهایت می توان گفت که هر دو نوع ورزش برروی ساختار قلب تاثیر می گذارد و این تغییر کاملا بستگی به نوع فعالیت شما دارد.

سندرم قلب ورزشکار

آیا به سندرم قلب ورزشکار مبتلا هستید یا خیر؟

در جواب این سوال باید گفت که ابتدا به منظور تشخیص این عارضه می بایست به بهترین متخصص قلب مراجعه کرد، پزشک با انجام آزمایشات و معاینات اولیه این بیماری را تشخیص می دهد.
یکی از این آزمایشات عکس برداری با اشعه ایکس می باشد، یعنی با این آزمایش می توان تشخیص داد که آیا قلب بزرگ شده است یا خیر. داشتن قلبی بزرگ از نشانه های سندرم قلب ورزشکار می باشد، ولی این یک آزمایش قطعی برای تشخیص نیست.
همچنین آزمایش دیگری به نام اکوکاردیوگرام وجود دارد که علت اصلی بزرگ شدن قلب را کاملا مشخص می کند.

بهترین متخصص قلب و عروق

با توجه به مطالبی که تا به این جا خوانید شاید بگویید که آیا من هم به ان عارضه مبتلا هستم؟ برای تشخیص اینکه آیا شما به سندرم قلب ورزشکار مبتلا هستید یا خیر حتما باید به یک فوق تخصص قلب مراجعه کنید تا تست های اولیه را روی قلب شما انجام دهد.
از جمله راه های یافتن بهترین متخصص قلب شامل:
جستجو در اینترنت: یکی از ساده ترین راه ها تشخیص بهترین متخصص قلب جستجو در اینترنت می باشد، که شما می توانید اطلاهات کاملی از پزشک، محل مطب، میزان رضایت مراجعه کننده ها و … را به دست آورید.
بررسی گواهینامه های پزشک: با بررسی بورد تخصصی پزشک می توانید میزان اعتبار پزشک را بررسی کنید همچنین با توجه به این موضوع می توان تشخیص داد که پزشک از تجربه و مهارت کافی برخوردار است یا خیر.
نحوه ارتباط با بیمار: برخورد اول برای بیماران بسیار مهم است چون خیلی راحت می توانند مشکلات جسمی خود را با پزشک در میان بگذارند و پزشک نیز راه حل درمانی مناسبی را برای شما انتخاب کند.
میزان رضایت مراجعه کننده ها: یکی از بهترین راه ها محسوب می شود چرا که مراجعه کننده ها قبلی چندین بار با پزشک ملاقات داشتند و کاملا به نوع برخورد پزشک و خلق و خوی او آشنایی دارند.

خطرات ناشی ازسندرم قلب ورزشکار

با توجه به مطالب گفته شده شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که آیا سندرم قلب ورزشکار برای بدن خطراتی به همراه دارد یا خیر؟
در جواب این سوال باید گفت که این عارضه کاملا بی ضرر می باشد ولی باید حتما به موقع تشخیص داده شود چرا که با داشتن مشکلات قلبی خطر مرگ بیشتر می شود.
با انجام ورزش های مکرر قلب انسان به تدریج بزرگ و همچنین دیواره های بطن ضخیم تر می شوند و با قطع ورزش قلب کوچکتر می شود چرا که دیگر نیازی به انتقال خون و اکسیژن بیشتر نمی باشد.
اما این آمار نیز وجود دارد که افراد مبتلا به سندرم قلب ورزشکار با قطع ورزش بزرگی و ضخامت قلب همچنان باقی می ماند، این یک زنگ خطر می باشد که مشکل قلبی به درستی تشخیص داده نشده است.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *