۴ دقیقه
[ratemypost]
اندوکاردیت-قلب

همه چیز درباره اندوکاردیت

آنچه می خوانید...

قلب یکی از مهم ترین و حیاتی ترین اعضای بدن است که سلامت او جزو حیاتی ترین موضوعاتی است که هر فرد باید به آن توجه ویژه ای داشته باشد. اندوکاردیت از مشکلاتی که ممکن است هر فردی با آن مواجه شود. در صورت آگاهی کافی از علائم و علل آن می توان از بروز آن پیشگیری کرد. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی در رابطه با آندوکاردیت در اختیار شما بگذاریم. پس با ما همراه باشید.

آندوکاردیت چیست؟

اندوکاردیت در واقع یک روند التهابی درگیری در سطح پوشش داخلی عضله قلب است که معمولا دریچه های قلبی را درگیر می کند. بعضی از انواع خطرناک باکتری های چرک زا و قارچ ها می توانند سبب این بیماری شوند. پس میکروارگانیسم ها می توانند سبب این مشکل شوند. محل شایع برای ورود باکتری ها دهان (لثه ها و دندان ها)، دستگاه ادراری و گوارشی است.

انواع آندوکاردیت

اندوکاردیت در حالت کلی به دو دسته زیر تقسیم می شود:

 • آندوکاردیت دریچه مصنوعی
 • آندوکاردیت بیماران تزریقی

آندوکاردیت دریچه مصنوعی

آندوکاردیت دریچه مصنوعی، یکی از انواع آندوکاردیت هایی است که بیمارانی که باید دریچه قلب آن ها تعویض شود، با آن در ارتباط هستند.

آندوکاردیت بیماران تزریقی

یکی دیگر از انواع اندوکاردیت ها، افراد معتاد تزریقی هستند که تزریق خود را به درستی انجام نمی دهند. همچنین بیماران مادرزادی قلبی نیز در معرض این نوع اندوکاردیت هستند و برای پیشگیری از آن باید کارهایی را انجام دهند. یکی از متداول ترین راه های ابتلا به آندوکاردیت، مسائل مربوط به دندانپزشکی است که افرادی که مستعد این بیماری هستند، باید خیلی مراقب باشند و با پوشش آنتی بیوتیکی اقدام به اعمال دندانپزشکی نمایید.

علائم و نشانه های آندوکاردیت

 • افزایش درجه حرارت بدن
 • احساس لرز
 • سرفه های شدید و مکرر
 • احساس خستگی و ناخوشی
 • احساس درد در مفاصل و پشت
 • مشاهده خون در ادرار
 • ایجاد لکه هایی بدون درد بر روی دست ها و پاها
 • خون مردگی در زیر ناخن ها
 • بی حالی و بی اشتهایی
 • کاهش وزن

راه های تشخیص آندوکاردیت

روش های درمانی آندوکاردیت

روش های مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد که در ادامه به طور مفصل به شرح هر کدام از این روش ها می پردازیم. انتخاب روش درمانی بسته به فرد و نظر متخصص قلب متفاوت است.

استفاده از دارو

زمانیکه تشخیص داده شود که فرد مبتلا به بیماری اندوکاردیت است، متخصص قلب و عروق در اولین مرحله با تجویز داروها قصد دارد تا فرد را درمان کند. پزشک داروی آنتی بیوتیک را چه به صورت خوراکی و چه به صورت تزریقی تجویز می کند، البته تزریقی یا خوراکی بودن آنتی بیوتیک، با توجه به شرایط بیمار تعیین می شود. برخی از آنتی بیوتیک ها با مصرف طئلانی مدت اثر خود را می گذارند و با گذشت چند دوره از مصرف آن ها بیمار درمان می شود.

در برخی موارد بیمار با توجه به شرایطی که دارد مجبور به مصرف آنتی بیوتیک هایی با دوز بالا می شود. اغلب افرادی که به آندوکاردیت عفونی مبتلا هستند از آنتی بیوتیک هایی با دوز بالا استفاده می کنند. همچنین استفاده از آنتی بیوتیک های وریدی نیازمند بستری شدن در بیمارستان است زیرا متخصصان باید شرایط بیمار را در نظر داشته باشند و مطمئن شوند که عفونت به صورت کامل از بدن آن ها خارج شده است.


تغییر شیوه زندگی

از دیگر روش های درمان این بیماری اصلاح روش زندگی است. با اصلاح عادت هایی که فرد در زندگی خود دارد می توان از بروز این بیماری جلوگیری و به بهبود آن کمک کرد. با انجام این کار احتمال ابتلا فرد به برخی بیماری ها مانند: سکته قلبی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و … کاهش می یابد؛ دراین صورت احتمال ابتلا به بیماری آندوکاردیت در شخص به اندازه چشم گیری پایین می آید.


جراحی

در برخی موارد بافت های عضلانی قلب بیمار تا حدی دچار عفونت شده است که پزشک مجبور به برداشتن آن قسمت می شود. در این بیمار باید تحت جراحی برای درمان این بیماری قرار بگیرد. این روش درمانی زمانی قابل اجرا است که مصرف آنتی بیوتیک ها روی بدن بیمار جواب ندهد.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *