۴ دقیقه
[ratemypost]
آنژیوگرافی از کشاله ران

آنژیوگرافی قلب از طریق پا

آنچه می خوانید...

آنژیوگرافی قلب نوعی روشی تشخیصی و درمانی برای گرفتگی عروق قلب است که می تواند تصاویری از قلب و عروق خونی بدهد. این روش جهت درمان می تواند عروق خونی مسدود شده را باز کند. آنژیوگرافی قلب به دو روش آنژیوگرافی از طریق پا و آنژیوگرافی از طریق دست انجام می شود. در این مقاله قصد داریم در خصوص نحوه انجام آنژیوگرافی از طریق پا و کشاله ران صحبت نماییم

آنژیوگرافی از طریق پا

مراقبت های قبل از آنژیوگرافی قلب از طریق کشاله ران

قبل از آنژیوگرافی از طریق پا ، پزشک متخصص دستورالعمل هایی را ارائه می دهد که به شرح زیر است :

  • تا 24 ساعت قبل از این روش از خوردن و نوشیدن باید خودداری کرد.
  • 6 الی 8 ساعت قبل از آنژیوگرافی از طریق پا، از خوردن و آشامیدن باید اجتناب نمود.
  • پزشک متخصص در خصوص نوشیدنی ها و خوردنی ها که تا 24 ساعت قبل از عمل، توصیه هایی را ارائه می دهد.
  • در صورتی که دارویی مصرف می کنید، باید قبل از آنژیوگرافی پا، به پزشک خود اطلاع دهید ( چه داروهای تجویز شده، چه گیاهی و چه ویتامین ها ). ممکن است پزشک در خصوص مصرف کردن آن ها و یا قطع این داروها پیشنهاداتی ارائه دهد.
  • در صورت حساسیت به هر نوع ماده ای به پزشک خود اطلاع دهید.
  • هیچ نوع زیورآلات با خود همراه نداشته باشید.
  • با خود همراه داشته باشید که پس از جراحی شما را تا خانه همراهی کند.

آنژیوگرافی از طریق کشاله ران

ما در مقاله آنژیوگرافی از طریق دست در خصوص نحوه آن اطلاعاتی را در اختیار شما قرار داریم. حال در اینجا قصد داریم در خصوص آنژیوگرافی از طریق کشاله ران نیز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. در آنژیوگرافی قلب از طریق کشاله ران، یک متخصص قلب خوب ترجیح می دهد تا هر نوع انسداد در عروق کرونری قلب که سبب انتقال خون به عضلات قلب می شوند را از طریق پا باز کند.

نحوه انجام آنژیوگرافی پا

برای این کار، متخصص یک کاتتر که همان لوله‌ای کوچک و انعطاف پذیری است را به یک رگ بزرگ در کشاله ران وارد می کند و سپس از طریق شریان‌ها به قلب هدایت می‌شود.

برای این کار، متخصص یک کاتتر که همان لوله‌ای کوچک و انعطاف پذیری است را به یک رگ بزرگ در کشاله ران وارد می کند و سپس از طریق شریان‌ها به قلب هدایت می‌شود.

ماده ای مخصوص به این لوله و از طریق شریان های قلب تزریق می شود. این ماده مخصوص که حاجب است، با استفاده از اشعه ایکس می توانند سبب تولید تصاویری واضح از قلب و رگ های آن شود. این روش می تواند تصاویری واضح از شریان های مسدود شده را نیز به پزشک ارائه دهد.

پس از آنژیوگرافی پا چه اتفاقی رخ می دهد؟

در صورتی که در روش آنژیوگرافی قلب، مشکلات جدی مشاهده شود، متخصص قلب سریعا مداخله کرونری را انجام می دهد، از جمله اینکه آنژیوپلاستی را همراه با بالن انجام داده و یا از روش استنت قلب جهت باز کردن رگ های مسدود شده استفاده می نماید.

ممکن است پزشک متخصص فرد را برای انجام بای پس کرونری به جراح قلب ارجاع دهد. جراح جهت برگرداندن جریان خون از یک متود استفاده می کند. در صورتی که آنژیوگرام نشان دهنده تشکیل پلاکی باشد که نیازی به درمان ندارد، پزشک با بررسی عکس ها و قبل از توصیه به هرگونه اقدامی شامل تغییرات سبک زندگی و یا دارو، در رابطه با بیماری شما، با جزئیات بیشتری مطالعه خواهد کرد.

یا اینکه احتمالاً پزشک، شما را برای انجام جراحی بای پس کرونری ارجاع دهد که یک متود جراحی برای بازگردادن جریان خون است. اگر آنژیوگرام شما نشان دهنده تشکیل پلاکی باشد که نیازی به توجه فوری ندارد، پزشک شما عکس‌ها را بررسی خواهد کرد.

اقدامات پس از آنژیوگرافی از طریق پا

  • بیمار برای چند ساعت به اتاق ریکاوری منتقل می شود.
  • جهت پیشگیری از خونریزی، پرستار ناحیه ای که کاتتر به آن وارد شده را چند دقیقه ای ( معمولا از 10 دقیقه تا 45 دقیقه به صورت متغیر) فشار خواهد داد.
  • از شما خواسته می شود تا پایی که به آن کاتتر وارد شده است، حرکت داده نشود.

مدت زمان آنژیوگرافی قلب از پا چقدر است؟

معمولا مدت زمانی که طول می کشد تا آنژیوگرافی پا انجام شود، حداکثر یک ساعت است و بر اساس عواملی، می تواند افزایش یا کاهش یابد. به طور مثال ممکن است بر اثر کاتتر، مشکلی پیش آید و پزشک ناحیه دیگری را برای وارد کردن آن انتخاب نماید، در این صورت است که مدت زمان جراحی افزایش می یابد.

پس از خارج کردن کاتتر، نیاز است تا پرستاران برای جلوگیری از خونریزی زیاد، ناحیه کاتتر را فشار دهند. این کار به مدت 10 دقیقه ادامه می یابد.

پس از اتمام جراحی، بیمار به اتاق مخصوصی منتقل شده و درآن جابه مدت 4 ساعت بر روی شکم خود دراز می شکد.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *