۶ دقیقه
[ratemypost]
قرص آسپرین

اثرات مفید آسپرین بر سلامت قلب

آنچه می خوانید...

هستند افرادی که در طول زندگی خود دچار حمله قلبی یا سکته شده اند، اگر شما حتی یکبار حمله قلبی را تجربه کرده باشید، مصرف آسپرین با دوز کم می تواند برای شما بسیار موثر باشد. اما گاهی افراد این سوال را از پزشک خود می پرسند که آیا این دارو را در صورت نداشتن بیماری قلبی نیز می توان مصرف کرد؟ ما در این مقاله قصد داریم تا در خصوص مصرف آسپرین برای شما صحبت کنیم و اینکه مصرف دارو به افرادی پیشنهاد می شود.

قرص آسپرین

آسپرین علاوه بر تسکین درد، کاهش تب و کاهش التهاب می تواند از تشکیل لخته های خون نیز جلوگیری کند. هنگامی که پلاکت (کلسترول و سایر مواد رسوب داده شده روی دیواره شریان ها) پاره می شود، لخته خون ایجاد می شود و بدن شما سعی می کند با ایجاد لخته، آسیب را مهار کند.  وقتی عروق با تجمع پلاکت باریک می شوند داشتن یک لخته می تواند رگ خونی را مسدود کند و جریان خون به مغز یا قلب را متوقف کند. مصرف منظم آسپرین با هدف قرار دادن کوچکترین سلول های خونی بدن، امکان جمع شدن خون در لخته ها را کاهش می دهد همچنین پلاکت ها در مواجهه با رگ های خونی آسیب دیده به هم متصل می شوند.  با اینکه آسپرین می تواند از حملات قلبی و مغزی جلوگیری کند، اما می تواند شما را در معرض خطرات بیشتری قرار دهد.

حتما به این موضع توجه داشته باشید که با پزشک خود در خصوص مصرف روزانه آسپرین صحبت کنید، چرا تنها با داشتن چنین شرایطی شما می بایست روزانه این دارو را مصرف کنید، در غیر اینصورت باید زبق دستور پزشک باشد.

  • بروز حمله قلبی و یا سکته
  • استفاده از استنت در شریان کرونر (عدم بروز حمله قلبی)
  • جراحی بای پس کرونر انجام داده باشید یا در صورت داشتن بیماری عروق کرونر در ناحیه قفسه سینه احساس درد داشته باشید.
  • به بیماری دیابت مبتلا باشید.
  • فشار خون بالا
  • مصرف دخانیات از جمله سیگار
  • سن بالا

آسپرین با مصرف چه داروهایی تداخل ایجاد می کند؟

اگر داروی ضد انعقادی مانند وارفارین، آپیکسابان، دبیگاتران یا ریواروکسابان را برای یک بیماری دیگر مصرف می کنید، ترکیب آن با آسپرین ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد. سایر داروها و مکمل های گیاهی نیز ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهند مانند:
• هپارین
• ایبوپروفن
• کورتیکواستروئیدها
• کلوپیدوگرل
• برخی از داروهای ضد افسردگی
مصرف برخی از مکمل های غذایی مانند زغال اخته، روغن گل مغر ، اسیدهای چرب امگا 3 (روغن ماهی) می تواند خطر خونریزی را افزایش دهند.

خطرات مصرف آسپرین


شاید در خصوص جراحی های این موضوع را شنیده باشید که علاوه بر فوایدی که ممکن است داشته باشد از خطرات و عوارض هایی نیز برخوردار است، داروها نیز از این قاعده مستثنی نیستند، یعنی علاوه بر مزایا و فوایدی که ممکن است داشته باشد در مقابل خطراتی نیز دارد که برخی از آن ها عبارتند از:
· تحریک پوشش داخلی معده که همراه با ناراحتی هایی در دستگاه گوارش اعم از زخم و خونریزی می باشد.
· آسپرین باعث رقیق شدن خون می شود و همین موضوع می تواند خونریزی را افزایش دهد.
· سوء هاضمه
· حالت تهوع
علاوه بر موارد گفته شده بعضی از خطرات نیز وجود دارد که خیلی نادر هستند و کمتر دیده شده است.
· بدتر شدن علائم آسم
· کبودی
· التهاب معده
· استفراغ
یکی از معدود عوارض مصرف آسپرین با دوز پایین سکته مغذی می باشد، ولی اگر این دارو را در دوز بالا مصرف کردید حتما می بایست به اورژانس مراجعه کنید چرا که ممکن است عوارضی چون ضعف موقت شنوایی، تشنج، عدم انجام فعالیت را به همراه داشته باشد.
در چه شرایطی باید به پزشک مراجعه کرد؟
اگر با مصرف آسپرین دچار حالت تهوع، استفراغ، تنفس سریع، سرفه های خونی، بروز اختلالاتی در مدفوع (خونریزی)، درد معده، سرفه های خونی و … شدید حتما می بایست به بهترین متخصص قلب مراجعه کنید، چرا که مصرف آسپرین باید حتما به دستور پزشک باشد، همچنین افراد زیر 16 سال به هیچ وجه نباید این دارو را مصرف کنند مگر اینکه طبق دستور پزشک باشد.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *