۵ دقیقه
[ratemypost]
درباره بزرگ شدن قلب

بزرگ شدن قلب

آنچه می خوانید...
بزرگ شدن قلب

هر عاملی که باعث افزایش فشار و سخت‌تر شدن کار قلب شود، ممکن است باعث گشاد شدن قلب شود. قلب ساختار ماهیچه‌ای دارد؛ از این رو، همان‌طور که فعالیت و ورزش بیش‌تر منجر به افزایش حجم ماهیچه‌ها می‌شود، فعالیت بیش‌تر قلب نیز پس از مدتی باعث افزایش اندازه و حجم آن می‌شود. با این حال، خلاف ماهیچه‌های بازو، عملکرد قلب با بزرگ شدن، افت پیدا می‌‎کند. اندازه خود، بهتر عمل نمی‌کند؛ بلکه عملکرد آن کاهش می‌یابد و ممکن است آسیب ببیند. علل اصلی بروز بیماری کاردیومگالی از جمله :

برای تشخیص کاردیومگالی، ابتدا باید عرض قلب شما (با نام قطر عرضی) حداقل نیمی از عرض قفسه سینه شما را بپوشاند، که این افزایش نسبت به قلب باقیمانده قفسه سینه به عنوان افزایش نسبت قلبی شناخته می‌شود. این اندازه‌گیری ابتدا توسط دو فناوری تصویربرداری زیر صورت می‌گیرد:

 • رادیوگرافی
 • توموگرافی کامپیوتری
ویزیت دکتر مولایی
 1. تغییر در شیوه زندگی
 2. مصرف داروها
  • پزشک می‌تواند داروهایی تجویز کند که به کنترل فشار خون بیش از حد، ضربان قلب نامنظم و سایر عوامل مرتبط کمک کنند. این داروها ممکن است شامل بتابلاکرها، آنتی‌کولینرژیک‌ها، دیورتیک‌ها و غیره باشند.
 3. درمان جراحی
  • برای مواردی که به داروها و تغییر در شیوه زندگی پاسخ نمی‌دهند، درمان جراحی ممکن است لازم باشد. این شامل جراحی جهت رفع انسداد عروق، ترمیم صمام‌های قلب و دیگر روش‌های جراحی است.
 4. تزریق داروها
  • در برخی موارد، تزریق داروها به قلب می‌تواند به بهبود عملکرد آن کمک کند. این روش به عنوان درمان پیشرفته‌تر در برخی از موارد استفاده می‌شود.
 5. ترکیب روش‌های مختلف
  • در برخی موارد، استفاده از ترکیب متداول اقدامات درمانی می تواند به نتایج بهتر و بهبود بیشتری در بزرگ شدن قلب منجر شود.
از کجا بفهمیم قلب ما به کاردیومگالی دچار شده است؟

اگر دچار تنگی نفس، خستگی زیاد، ضربان قلب سریع‌تر از حالت عادی و وزن اضافی در نواحی مختلف بدن باشد

چه عواملی می‌توانند به بزرگ شدن قلب منجر شوند؟

عواملی مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی مانند فیبروز قلبی، عدم فعالیت ورزشی مناسب، عوامل ژنتیکی و مصرف مواد مخدر ممکن است به بزرگ شدن قلب منجر شوند.

آیا بزرگ شدن قلب خطرناک است؟

بزرگ شدن قلب می‌تواند خطرناک باشد و باعث مشکلات قلبی جدی مانند ناکافی قلبی، آریتمی قلبی و حتی نارسایی قلبی شود. پیشگیری از بزرگ شدن قلب از طریق زندگی سالم و درمان‌های منظم اهمیت دارد.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *