۵ دقیقه
[ratemypost]
آنژیوگرافی قلب و درد پس از آن

درد قلب پس از آنژیوگرافی

آنچه می خوانید...

آنژیوگرافی قلب روشی جهت بررسی عروق خونی با استفاده از تصاویر اشعه ایکس است. درد قلب پس از آنژیوگرافی در بسیاری از افراد رخ می دهد که پس از گذشت مدت زمانی از بین می رود. از مهم ترین دلایل این اتفاق هم گرفتگی عروق خونی و انبساط بیش از اندازه رگ های خونی است. برای اطلاعات بیش تر در این خصوص، می توانید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

درد قلب پس از آنژیوگرافی قلب

شرحی مختصر در خصوص آنژیوگرافی قلب

جهت انجام آنژیوگرافی قلب، ابتدا یک ماده حاجب تزریق می‌شود تا تمام رگ‌های خونی با وضوح بالا قابل مشاهده باشد.

سپس از طریق رگ فمورال در کشاله ران یا از طریق رگ بازو یک کاتتر جهت باز کردن رگ و یا جایگذاری استنت در رگ‌های مسدود شده وارد عروق خونی می‌شود. با هدایت تصاویر رادیولوژی جراح اقدام به بررسی رگ‌های خونی و یا مداخلات درمانی می‌نماید.

آنژیوگرافی در اتاق عمل بیمارستان، تحت بی‌حسی موضعی و توسط یک جراح قلب انجام می‌شود. پس از آنژیوگرافی ممکن است فرد عوارضی را تجربه نماید. یکی از این عوارض که ممکن است منجر به ناراحتی بیمار شود، درد پس از آنژیوگرافی است. در ادامه به بررسی علت و درمان درد پس از آنژیوگرافی می‌پردازیم.

علل درد پس از آنژیوگرافی قلب

هر عملی عوارضی به همراه دارد. یکی از عوارض آنژیوگرافی قلب، درد پس از آن است. عللی که سبب درد پس از آنژیوگرافی قلب می شوند به شرح زیر است :

درد در ناحیه‌ای که کاتتر وارد شده است

همان طور که اشاره شد کاتتر، بالون و یا در صورت لزوم استنت از طریق رگ کشاله ران و یا رگ بازو به سمت عروق مسدود شده هدایت می‌شود. جهت ورود ابزار جراحی باید برش‌ کوچکی به اندازه‌ی چند میلی متر در این نقاط جهت دسترسی به رگ ایجاد شود به همین علت ممکن است تا چند روز پس از جراحی در این ناحیه درد خفیفی را احساس نمائید، میزان درد با هرگونه لمس و یا فشار ممکن است افزایش یابد.

درد در ناحیه ورود کاتتر

بنابراین از هرگونه فشار در این ناحیه خودداری نمائید، پانسمان‌ها را به موقع تعویض نمائید، در هنگام خوابیدن از هرگونه فشار در سمتی که پانسمان دارد خودداری نمائید. در صورت وجود هرگونه ترشح، تغییر رنگ و یا افزایش شدت درد در محل برش به اورژانس مراجعه نمائید.

درد در ناحیه قفسه سینه به دلیل استنت و یا بالون

در صورتی که رگ مسدود شده توسط بالون باز شود یا اینکه در یکی از رگ‌ها استنت جایگذاری شده باشد ممکن است گاهی درد خفیفی به مدت چند ثانیه در قفسه‌ سینه‌ خود احساس کنید. اغلب بیماران شدت این درد را خفیف اعلام می‌نمایند و احساس آن را متفاوت از دردی که پیش از آنژیوگرافی و به دلیل گرفتگی عروق داشتند بیان می‌نمایند. این درد به دلیل وجود استنت در رگ و یا کاربرد بالون در باز کردن رگ مسدود شده ایجاد می‌شود. ممکن است چند روز زمان لازم باشد تا بدن با استنت جایگذاری شده تطبق پیدا نماید. بنابراین احساس دردهای خفیف در قفسه سینه پس از آنژیوگرافی طبیعی بوده و به مرور از بین می‌رود.

در صورتی که پس از آنژیوگرافی هرگونه درد شدید و غیرقابل کنترلی دارید می‌توانید به پزشک مراجعه نمائید تا داروهای مسکن برای شما تجویز نماید و یا اینکه بررسی‌های دقیق جهت یافتن دلیل درد انجام  شود.

دردهای عضلانی

در برخی افراد نیز احساس درد پس از آنژیوگرافی به دلیل گرفتگی‌های عضلانی است. این علت که به گرفتگی عروق و یا مراحل آنژیوگرافی مربوط نمی‌شوند، تنها دلیل آن تنش وارد شده به عضلات مجاور رگ‌های خونی است. این دردها معمولاً بسیار خفیف و زودگذر می‌باشند و طی هفته‌ی اول پس از آنژیوگرافی به مرور از بین می روند.

درد به دلیل گرفتگی مجدد عروق

اگر چند هفته پس از آنژیوگرافی دچار دردهای جدید در قفسه سینه شدید ممکن است دلیل این درد، گرفتگی مجدد عروق قلبی باشد. جهت بررسی هرگونه عارضه‌ی قلبی لازم است تا تمام دردهای خفیف و شدید ناحیه قفسه سینه به طور دقیق تحت بررسی متخصص قلب قرار بگیرد. برخی موارد بیماران سعی می‌کنند دردهای بعد آنژیوگرافی را با مسکن‌های قوی کنترل نمایند. در صورتی که ممکن است علت بروز این درد، گرفتگی‌های جدید در عروق قلبی باشد که احتیاج به دارودرمانی و یا آنژیوگرافی جدید دارد.

زمان مراجعه به اورژانس

به طور کلی میزان اندکی از درد پس از آنژیوگرافی در قفسه سینه، کشاله ران و یا رگ‌ دست طبیعی است.کنترل این درد توسط داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح به خوبی انجام می‌شود. این درد به تدریج و در طی چند روز پس از جراحی از بین می‌رود. در صورتی که میزان درد در هر کدام از نواحی ذکر شده، شدت یافت و کنترل آن توسط مسکن‌ها مقدور نبود، همچنین در صورتی که دچار تپش قلب، تنگی نفس، تب و لرز، ترشح از محل برش و سایر عوارض غیر معمول شدید لازم ست در اولین فرصت به اورژانس مراجعه نمائید و تحت معاینه‌ی یک متخصص قلب قرار داشته باشید.

دردهای قفسه‌ی سینه در اکثر موارد علامت خطری برای بیماری‌های جدی و تهدید کننده حیات در نظر گرفته می‌شوند که باید به صورت اورژانسی مورد بررسی قرار گیرند.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *