۴ دقیقه
[ratemypost]
عوارض آنژیو قلب

عوارض آنژیوگرافی قلب

آنچه می خوانید...

در حالت کلی کاتتریزاسیون قلب و آنژیوگرافی عروق قلب یک روش بی‌خطر و ایمن محسوب می‌شود اما مانند تمام مداخلات پزشکی در هنگام انجام آنژیوگرافی و یا پس از آن ممکن است عوارض و خطراتی وجود داشته باشد. در این مقاله قصد دارم در خصوص عوارض آنژیوگرافی قلب صحبت نماییم.

عوارض آنژیوگرافی قلب

خطرات اصلی آنژیوگرافی عروق قلبی

آنژیئگرافی قلب یک سری خطرات دارد که عبارتند از :

خونریزی زیر پوست در محل برش

خونریزی در محل برش ممکن است بسیار جزئي باشد یا اینکه منجر به بروز هماتوم شود، هماتوم یک لخته‌ی خون است که از رگ خارج شده است، هماتوم‌هایی که در محل بازو و یا کشاله‌ی ران ایجاد می‌شود معمولاُ بسیار کوچک بوده و احتیاجی به درمان ندارد، این عارضه ممکن است در کمتر از 3 درصد بیماران ایجاد شود. در مواردی که انداز‌ی هماتوم بزرگتر است نیاز به روش جراحی جهت تخلیه هماتوم می‌باشد، جراحی دوم موجب بروز عوارض جانبی و همچنین افزایش مدت بستری در بیمارستان خواهد شد.

برش‌هایی که جهت آنژیوگرافی ایجاد می‌شوند معمولاُ چند روز پس از جراحی بهبود می‌یابند اما در مواردی ممکن است خونریزی از این زخم‌ها بهبود نیابد، اگر پس از چند روز حس کردید که میزان خونریزی از زخم‌ شما غیرعادی می‌باشد باید به اورژانس مراجعه کنید تا زخم شما مورد بررسی قرار بگیرد. گاهی اوقات جهت کنترل خون از دست رفته ممکن است تزریق خون تجویز شود.

کبودی

قرمز شدن و کبودی در کشاله‌ی ران و یا بازو تا چند هفته طبیعی می‌باشد و علت آن آسیب‌ها وارد شده به رگ‌های کوچک می‌باشد اما این کبودی‌ها به مرور ناپدید خواهند شد و جای نگرانی وجود ندارد.

آلرژی به رنگ کنتراست

علائمی مانند جوش‌های پوستی، سردرد و غیره پس از اتمام جراحی نادر می‌باشد اما در صورتی که هرگونه حساسیت دارویی و یا حساسیت به ماده‌ی خاصی را دارید باید پیش از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت بروز علائم آلرژیک پس از آنژیوگرافی قلبی لازم است سریعاً به اورژانس مراجعه نمائید.

تقریباً در هر 4000 بیمار ممکن است 1 نفر دچار عوارض حساسیت شدید مانند تنگی نفس و یا تورم در مسیرهای تنفسی شود و نیاز به داروهای تزریقی جهت کنترل شرایط را داشته باشد. واکنش آنافیلاکتیک که ممکن است منجر به مرگ بیمار شود بسیار نادر بوده و در هر 100 هزار بیمار ممکن است در 1 بیمار رخ دهد.

عوارض جدی پس از آنژیوگرافی قلبی

عوارض جدی که پس از آنژیوگرافی قلبی ممکن است ایجاد شود:

آسیب عروقی

آسیب به رگ بازو و یا رگ کشاله‌ی ران که کاتتر در آن قرار دارد ممکن است در هنگام وارد کردن کاتتر ایجاد شود، کاتتر لوله‌ی نازک پلاستیکی است که از طریق رگ کشاله‌ی ران و یا بازو به سمت رگ‌های قلبی هدایت می‌شود، هرگونه آسیبی که کاتتر به عروق وارد نماید ممکن است خونرسانی به اندام را دچار اختلال نماید و علاوه بر آسیب عروقی موجب آسیب به اندام شود.

حمله قلبی

اگر جریان خون قلب در حین آنژیوگرافی به صورت ناگهانی قطع شود ممکن است موجب حمله قلبی شود.

سکته مغزی

به دلیل قطع شدن جریان خون به مغز در حین آنژیوگرافی ممکن است خون رسانی به مغز دچار اختلال شود و سکته‌ی مغزی که یک وضعیت خطرناک می‌باشد ایجاد شود.

آسیب به کلیه

رنگ کنتراست که در آنژیوگرافی قلبی استفاده می‌شود حاوی ید می‌باشد و این ماده ممکن است موجب نارسایی موقت یا دائمی کلیه‌ها شود. این عارضه بیشتر در افرادی ایجاد می‌شود که مشکلات کلیوی زمینه‌ای دارند مانند بیماران مبتلا به دیابت ایجاد می‌شود و در افراد سالم معمولاً هیچ گونه عارضه‌ای ایجاد نمی‌نماید.

آسیب به کلیه در مواردی می‌تواند بسیار جدی باشد و مشکلات شدیدی را ایجاد نماید اما به طور کلی میزان ماده کنتراستی که در آنژیوگرافی قلبی استفاده می‌شود به حدی اندک است که در افراد بزرگسال سالم هیچ گونه مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

آسیب بافت

به دلیل تابش طولانی مدت اشعه ایکس در حین آنژیوگرافی ممکن است آسیب‌های بافتی جزئي و یا شدید ایجاد شود.

مرگ

مرگ در حین آنژیوگرافی ممکن است به دلیل سکته مغزی و یا قلبی رخ دهد، با اینکه احتمال وقوع مرگ در حین آنژیوگرافی بسیار جزئی می‌باشد اما به طور کلی جزء عوارض جدی است که ممکن است اتفاق بیفتد و منجر به از بین رفتن جان بیمار شود.

مواردی که نام بردیم عوارض می‌باشند که به ندرت پیش می‌آید اما در صورت بروز ممکن است منجر به خطرات جدی برای بیمار شود بنابراین پیش از آنژیوگرافی باید نسبت به تمام این خطرات آگاه باشید، در صورتی که پزشک شما فردی متخصص و باتجربه باشد میزان بروز تمام عوارضی که نام بردیم بسیار جزئی خواهد بود و می‌توانید با اطمینان خاطر نسبت به انجام آنژیوگرافی اقدام نمائید.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *