۵ دقیقه
[ratemypost]
آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی قلب روشی بدون عارضه برای درمان

آنچه می خوانید...
درباره-آنژیوگرافی-قلب

انسداد عروق کرونر قلب یکی از دلایل اصلی در مرگ و میر است. گرفتگی عروق کرونر باعث می شود خون رسانی به ماهیچه قلب کم شود و احتمال سکته قلبی در افراد زیاد شود. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقی، بیمار باید از روش های تشخیصی مختلف کمک بگیرد. یکی از این روش های تشخیص گرفتگی عروق آنژیوگرافی عروق کرونر است که به پزشک کمک میکند وضعیت عروق کرونر را بررسی کند و روش درمانی خاصی را به بیمار توصیه کند.

بیماری عروق کرونر قلب (Coronary artery disease) چیست؟

قبل از معرفی روش آنژیوگرافی عروق کرونر قلب بهتر است شما را با بیماری عروق کرونر آشنا کنیم. این بیماری از جمله مشکلات مربوط به قلب است. در حالت طبیعی دیواره سرخرگ ها صاف و انعطاف پذیر است به گونه ای که جریان خون به راحتی حرکت می کند. با افزایش سن و گذشت زمان ذرات چربی در دیواره رگ باقی میماند و باعث ایجاد یک پلاک (رسوب چربی) میشود. زمانی که این فرآیند، دو سرخرگ کرونر (رگ هایی که خونرسانی به قلب را انجام می دهند) را درگیر کند فرد دچار بیماری عروق کرونر می شود. هر چه رسوب باقی مانده چربی در دیواره عروق بیش تر شود، سرخرگ ها باریک تر می شوند و در نتیجه جریان خون کم می شود. کم شدن جریان خون باعث حمله قلبی یا آنژین خواهد شد.

آنژیوگرافی عروق کرونر قلب چیست؟

روش های مختلفی برای تشخیص گرفتگی عروق قلب وجود دارد اما آنژیوگرافی عروق کرونر یکی از روش های استانداردی است که امروزه بسیار کاربرد دارد. این آنژیوگرافی از طریق شریان های دست و یا پا انجام می شود. برای انجام آنژیوگرافی عروق کرونر متخصص قلب با رگ گیری از دست و یا پای بیمار، یک لوله باریک که نام آن کاتتر است را وارد شریان اصلی بیمار می کند سپس آن را به عروق کرونر قلب در ابتدای آئورت می رساند و ماده حاجب را به درون شریان ها تزریق می کند تا تصاویر عروق کرونر به دست آید.

آنژیوگرافی عروق کرونر به متخصص قلب کمک می کند تا محل و شدت تنگی یا انسداد در شریان های قلبی را تشخیص دهد و یک برنامه درمانی تعیین کند. در بعضی موارد فوق تخصص آنژیوپلاستی میتواند رگی که دچار تنگی شده است را به صورت همزمان با گذاشتن بالن و استنت قلب درمان کند.

چه کسانی باید تحت آنژیوگرافی عروق کرونر قرار گیرند؟

پس معاینات بالینی و انجام تست نوار قلب، تست ورزش، اسکن هسته ای قلب، سی تی آنژیو و … وقتی که پزشک احتمال زیادی برای تنگی عروق کرونر را تشخیص داد از آنژیوگرافی عروق کرونر برای تشخیص قطعی استفاده می شود. البته باید بدانید لازم نیست همه افراد همه تست هایی که در قبل ذکر کردیم را انجام دهند گاهی با انجام فقط یک تست و یا سابقه بیمار، پزشک متوجه مشکل بیمار می شود.

آنژیوگرافی از راه دست چیست و چه مزیتی دارد؟

همان طور که گفتیم آنژیوگرافی از دو طریق دست و پا انجام می شود. آنژیوگرافی از طریق دست یک روش جدید تر و کم خطر تر است که نیاز به مهارت بالای پزشک دارد. این روش ابتدا در کشور های اروپایی انجام میشد و سپس در سایر کشورها انجام میشد. این روش آن قدر مزیت داشت که سبب جایگزین سایر روش ها شد.

در این روش بیمار استرس کم تری دارد و عوارض موضعی آنژیوگرافی به صفر میرسد. بیمار می تواند پس از انجام آنوگرافی عروق کرونر از تخت پایین بیاید و راه برود.

مقایسه آنژیوگرافی از راه کشاله ران با آنژیوگرافی از راه دست

 1. در آنژیوگرافی از طریق پا احتمال کبودی، تجمع خون در زیر پوست و خونریزی وجود دارد.
 2. آنژیوگرافی از طریق پا نیاز به بستری دارد در حالی که آنژیوگرافی از طریق دست نیازی به بستری و استراحت طولانی مدت و استفاده از کیسه شن جهت بند آوردن خون ندارد.
 3. فردی که آنژیوگرافی از طریق دست انجام داده میتواند بعد از 4 ساعت مرخص شود و به راحتی به انجام فعالیت های روزانه اش بپردازد.

نکته: اگر بیمار دست و آرنجش شکسته باشد یا انسداد عروقی در ناحیه شانه داشته باشد بهتر است آنژیوگرافی از طریق دست را انجام ندهد.

چه مواردی با آنژیوگرافی تشخیص داده می شوند؟

با استفاده از آنژیوگرافی که یک روش تشخیصی از طریق رگ های خونی است، موارد زیر قابل تشخیص می باشد:

 • بیماری نارسایی وریدی
 • بیماری عروق کرونر
 • عروق محیطی
 • عمق ترومبوز وریدی

آنژیوگرافی چه محدودیت هایی دارد؟

محدودیت های آنژیوگرافی

1- محدودیت در دوز مواد حاجب

2- ریسک میکروبی شدن و نیز تولید ترومبوز در هنگام عبور کاتتر

3- ریسک بروز شوک

4- دوز نسبتاً بالای پرتو x هم برای بیمار و هم برای پزشک و پرسنل

خطرات مرتبط با آنژیوگرافی کرونری کدامند؟

اگر آنژیوگرافی عروق کرونر توسط متخصصین با تجربه انجام شود مشکلی به همراه نخواهد داشت و ایمن خواهد بود با این حال این روش ممکن است همانند سایر روش های درمانی عوارض و خطراتی داشته باشد که در زیر به آن اشاره میکنیم تا از آن ها اطلاع داشته باشید:

 • خونریزی یا کبودی
 • تشکیل لخته های خونی
 • آسیب به شریان یا ورید
 • خطر اندک سکته مغزی
 • خطر نادر حمله قلبی یا نیاز به جراحی
 • افت فشار خون

بهبودی و توصیه های پس از ترخیص

برای بهبودی سریع تر لازم است اقداماتی را انجام دهید که در زیر به تعدادی از آن ها اشاره میکنیم:

1-استراحت کنید و به مقدار زیادی آب بنوشید.

2- از مصرف مشروبات الکلی و کشیدن سیگار بپرهیزید.

3-بعد از آنژیوگرافی عروق کرونر به دلیل مصرف داروی بی حسی باید از رانندگی، کار با ماشین آلات و گرفتن هر گونه تصمیم مهم و فوری اجتناب کنید.

4- بانداژ را بعد از گذشت 24 ساعت بردارید. در صورت وجود ترشحات اندک از محل زخم، یک بانداژ تازه را به مدت 12 ساعت دیگر بر روی زخم قرار دهید.

5- تا دو روز رابطه جنسی برقرار نکنید و انجام هر گونه فعالیت سنگین خودداری کنید.

6- تا سه روز به حمام نروید.

7- تا سه روز هیچ پماد و یا لوسیونی را روی محل زخم نمالید.

8-یک هفته پس از آزمایش برای معاینه و بررسی وضعیت با پزشک خود ملاقات کنید.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *