۳ دقیقه
[ratemypost]

بیماری ادم ریه

آنچه می خوانید...
ادم ریه

ادم ریه نوعی بیماری است که به تجمع مایع در بافت ریه اشاره دارد. این مشکل معمولاً ناشی از اختلال عملکرد سیستم قلبی عروقی است که منجر به افزایش فشار در عروق ریه و نشت مایع به بافت ریه می‌شود. علائم و عوارض ادم ریه شامل سرفه، خلط خونی، خستگی، سرگیجه، تنگی نفس در استراحت و افزایش وزن ناگهانی است. در ادامه به بررسی این بیماری، علائم و عللی که سبب بروز آن می شود، می پردازیم.

علائم بیماری ادم ریه

تنگی تنفس

افرادی که به ادم ریه مبتلا هستند، دچار تنگی تنفس می شوند. شدت تنگی تنفس می تواند از ملایم تا شدید متغیر باشد. تنگی تنفس می تواند هم در حین فعالیت فیزیکی و هم در حالت استراحت اتفاق بیفتد.

سرفه کردن

احساس خستگی و ضعف

افرادی که به ادم ریه دچار هستند، احساس ضعف و خستگی بیش تری در مقایسه با حالت عادی دارند. بروز این عوامل می تواند بر اثر کاهش اکسیژن در خون باشد.

علائم ادم ریه

سرگیجه و تعریق

برخی از بیماران مبتلا به ادم ریوی دچار سرگیجه و تعریق بیش تری در مقایسه با سایر افراد شوند. این علائم ممکن است به دلیل کاهش نمونه‌های اکسیژن در مغز باشد.

افزایش ناگهانی وزن

تجمع مایع در بافت ریه می تواند منجر به افزایش ناگهانی وزن شود. افزایش وزن ناشی از تجمع مایع در بدن است. در صورت تجربه هر یک از این علائم، بهتر است به بهترین متخصصی که می شناسید مراجعه نمایید تا تشخیص و درمان به موقع صورت گیرد.

چه عواملی سبب ادم ریوی می شوند؟

بیماری ادم ریه بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می شود که در ادامه به برخی از آن ها می پردازیم :

بروز هر نوع اختلال و بیماری قلبی

در بیش تر موارد، ادم ریه به علت اختلال در عملکرد قلب ایجاد می‌شود. مثلاً در بیمارانی که قلب ضعیف دارند یا بیمارانی که عروق شریانی قلبی آن‌ها تنگ شده و قلب نمی‌تواند به طور کامل خون را به بدن پمپاژ کند و به همین دلیل است که خون در عروق ریه به سمت بافت‌ها پشت می‌ماند و باعث تجمع مایع در ریه می‌شود.

بیماری های تنفسی

برخی بیماری‌های تنفسی می‌توانند منجر به ادم ریه شوند. مثال‌هایی از این بیماری‌ها عبارتند از آسم، برونشیت مزمن و آنفولانزا

عوامل آلرژیک

برخی از واکنش‌های آلرژیک نیز می‌توانند منجر به ادم ریه شوند. مثلاً در برخی از افراد حساس به آلرژن‌های محیطی همچون گرده درختان، قطره‌های نوشیدنی یا ذرات گرد و غبار، واکنش آلرژیکی در ریه‌ها ایجاد می‌شود که به تجمع مایع در ریه منجر می‌شود.

آسیب ریه ها

در برخی موارد، آسیب به ریه می‌تواند سبب بروز بیماری ادم ریه شود. مثلاً ضربه‌های شدید به قفسه سینه یا عفونت‌های سنگین ریه می‌توانند سبب آسیب ریه و تجمع مایع در آن شوند.

مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروها مانند داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs)، داروهای تنش عروقی و داروهای فشارخون می‌تواند به طور غیرمستقیم باعث ادم ریه شود.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *