[ratemypost]
۵ دقیقه

بهترین متخصص قلب

آنچه می خوانید...

یکی از حیاتی ترین قسمت های بدن قلب است که باید از سلامتی کامل برخوردار باشد. پس به منظور پیشگیری از مشکلات قلبی به یک پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

پیدا کردن بهترین متخصص قلب که توانایی بالایی برای درمان داشته باشد کار سختی است، به عنوان مثال اگر علائم و نشانه های حمله قلبی را دارید در این صورت باید به دنبال پیدا کردن یک پزشک خوب باشید هر چقدر زمان بیشتری را در این زمینه صرف کنید در نهایت نتیجه مطلوبی را دریافت خواهید کرد.

آناتومی قلب

آناتومی قلب

قلب انسان تشکیل شده از چهار حفره می باشد، یعنی شامل دو حفره در سمت راست و 2 حفره در سمت چپ است. حفره های سمت راست دهلیز و بطن راست نام دارند و سمت چپ دهلیز و بطن چپ می باشند. عملکرد این دو حفره شبیه به دو پمپ است که خون را به دو سیستم گردش خون که کاملا با یکدیگر متفاوت هستند ارسال می کند.

توسط دیواره ای این دو بخش از هم جدا می شوند، وجود این دیواره مانع از حرکت خون به یک سمت دیگر می شود و در نهایت هیچ ارتباطی بین خون ها در دو سمت قلب وجود ندارد. سمت راست قلب وظیفه ارسال خون بدون اکسیژن و سمت چپ قلب وظیفه ارسال خون حاوی مواد غذایی و اکسیژن را به دستگاه گردش خون دارد.

حفره هایی که از خارج قلب خون را دریافت می کنند دهلیز، حفره هایی که به خارج قلب خون را پمپ می کند بطن نام دارند. عملکرد سمت چپ و راست قلب به شکل کاملا همزمان می باشند، یعنی به این صورت می باشد که اول دهلیز ها و بعد از آن بطن ها منقبض می شوند و کاملا همزمان استراحت می کنند.

چگونه بهترین متخصص قلب در تهران را بیابیم؟

به یک متخصص قلب جراح قلب نمی گویند چرا که یکی از ویژگی های جراح این است که توانایی شکافتن قفسه سینه را داشته باشد تا از این طریق قلب را جراحی کند. ولی در مقابل آن یک متخصص قلب می تواند با توجه به آزمایشات انجام شده تنها بیماری های مربوط به قلب را تشخیص و درمان کند.

با توجه به تمامی این موارد گفته شده تخصص قلب به دو گروه تقسیم می شود.

 1. جراح قلب و عروق که می تواند انواع جراحی ها مثل پیوند قلب، قرار دادن گیره ایمپلنت، آنژیوپلاستی و بسیاری از موارد دیگر را انجام دهد.
 2. این گروه از متخصصین در درمان بیماری، پیشگیری و تشخیص بیماری های قلبی فعالیت می کنند، که با تشخیص به موقع می تواند منجر به تغییر و تحولاتی در زندگی بیمار و در نهایت درمان آن شود.

پیدا کردن یک پزشک حاذق که از تجربه بالایی برخوردار باشد کار چندان سختی نیست چرا که با یک سرچ ساده در گوگل و پیدا کردن سایت های مختلف می توانید با خود پزشک و روش درمان آن آشنا شوید، همچنین با مراجعه به بخش تصاویر، ویدیوها می توانید اطلاعات بیشتری را کسب کنید.

یکی دیگر از راه ها این می باشد که شما لیستی از پزشکان قلب را تهیه کنید به مطب هر کدام مراجعه کنید و پزشک را از نظر نوع برخورد، تجربه کاری و بسیاری از موارد دیگر بررسی کنید. چرا که اگر پزشک مهارت کافی را داشته باشد با معاینه اول می تواند مشکل شما را تشخیص و برطرف کند.

ویژگی های بهترین متخصص قلب

شاید در اطرافیان شما فردی باشد که دچار مشکلات قلبی باشد پس برای درمان می بایست به یک پزشک باتجربه مراجعه کنند، ویژگی های بهترین متخصص قلب عبارتند از:

 • حتما یک بورد و فلوشیپ تخصصی داشته باشد، علاوه بر داشتن تخصص پزشک باید از تجربه کافی نیز برخوردار باشد، چرا که با تشخیص به موقع می تواند بیماری را درمان کند.
 • رضایت مراجعین از پزشک
 • برای بیان شرایط بیمار از کلمات ساده و روان استفاده کند.
 • از نظر پزشک سلامت بیمار باید نسبت به درآمد اولویت بالاتری داشت باشد.
 • برخورد مناسبی با بیماران خود داشته باشد.

چه زمانی به متخصص قلب مراجعه کنیم؟

اگر علائم زیر را دارید به منظور درمان حتما به یک پزشک مراجعه کنید.

 • در هنگام کار کردن و یا خوابیدن به دچار تنگی نفس شدن که با تورم پاها همراه است.
 • یکی از علائم بیماری های قلبی وجود درد در ناحیه قفسه سینه می باشد. همچنین اگر سرخرگ قلب دچار مشکل شود در نتیجه اکسیژن رسانی به بافت ها مختل می شود.
 • عرق سرد

نکته: در صورت بروز سرگیجه نمی توان گفت که به مشکلات قلبی دچار هستید چرا که سرگیجه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

کاهش بیماری های قلبی و عروقی با ورزش

کاهش بیماری های قلبی و عروقی با ورزش

ورزش کردن روزانه تاثیرات بسیار زیادی روی سلامتی شما داد، بیماری های قلبی و انواع آن را با ورزش می توان کاهش داد. برخی از این ویژگی ها عبارتند از:

 • افزایش قطر عروق کرونر قلب
 • به منظور قوی تر شدن عضله قلب و افزایش پمپاژ
 • وجود فشار خون بالا که با انجام ورزش های منظم کاهش می یابد.
 • منجر به کاهش چربی های مضر خون می شود.

با توجه به موارد گفته شده ورزش کردن بسیار برای کاهش بیماری های قلبی و عروقی مفید است ولی اگر به درستی انجام نشوند می توانند از مضراتی هم برای بدن برخوردار باشد که عبارتند از:

 • یکی از بهترین ورزش ها پیاده روی می باشد که از همان ابتدا نباید در انجام آن اغراق کرد، یعنی شروع آن با 2 تا 5 دقیقه است و رفته رفته به آن اضافه کنید تا نهایتا پیاده روی شما به 30 تا 45 دقیقه در روز برسد.
 • اگر دیدید که هوا گرم و مرطوب است از ورزش کردن به شدت اجتناب کنید.
 • در ورزش کردن تعادل داشته باشید، یعنی نباید به حدی باشد که دچار تنگی نفس، خستگی شدید، درد در ناحیه سینه شوید.
 • از شرکت کردن در مسابقات ورزشی به شدت پرهیز کنید چرا که فشار فیزیکی و روحی زیادی دارند.

اگر از داروهایی مثل آسپرین، کومادین، وارفاین که داروهای انعقادی هستند استفاده می کنید از فعالیت های ورزشی خودداری کنید چرا که بعضی از این فعالیت ها خطر خونریزی را افزایش می دهند.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *