۵ دقیقه
[ratemypost]
هزینه اکوکاردیوگرافی قلب

هزینه اکو قلب در سال 1403

آنچه می خوانید...

هزینه اکوکاردیوگرافی قلب موضوعی است که ذهن ارادی که قبلا دچار بیماری های قلبی بوده اند را همیشه به خود مشغول می کند. این مورد پیش آمده است که شخصی به دلیل هزینه ها به موع به پزشک متخصص مراجعه نکرده که همین سبب حادتر شدن بیماری شده است. در این مقاله قصد داریم در خصوص هزینه هایی که برای روش های تشخیص این بیماری از جمله اکوکاردیوگرافی نیاز است را توضیح دهیم.

گیف هزینه اکوکاردیوگرافی

شرحی مختصر در خصوص اکوی قلب

یکی از روش های تصویربرداری از مشکلات قلبی، اکوکاردیوگرافی قلب است. در این روش امواج فراصوتی به وسیله مبدلی که به دستگاه وصل است، تولید می شود. سپس از این طریق است که از قلب و دریچه های ان می توان تصویربرداری کرد. این تصویرهای با جزئیات بیش تری می توانند متخصص را از مشکلات آگاه سازند.

هزینه اکو قلب با توجه به روش اکوکاردیوگرافی

اکوی قلب به روش های مختلفی انجام می شود. با مراجعه به بهترین متخصص قلب ابتدا وی علائم بیماری را مورد بررسی قرار می دهد و روشی از اکوکاردیوگرافی را برای بیمار پیشنهاد می دهد. ممکن است در کنار این روش، نیاز به یک سری تست ها و روش های دیگری باشد که هزینه های بیش تری را در برخواهد داشت. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

نوار قلب

نوار قلب زمانی به کار می رود که فرد دچار نوعی ناراحتی قلبی شده است. اولین راه و گزینه این روش است که پزشک آن را تجویز می نماید و می تواند به بررسی بیماری های قلبی و عروقی بپردازد. البته این تست کم‌هزینه‌ترین تست قلبی است. زیرا به تجهیزات ساده‌تری نیاز داشته که اصولاً در اکثر مطب‌ها هم دسترسی به آن آسان است.

اکوی قلب از راه مری

اکوی قلب از راه مری یا همان اکومری از تجهیزات بیشتر و حساسیت بالاتری برخوردار است. به طبع این آزمون قلبی با توجه به این موارد هزینه بیشتری را هم به همراه دارد.

اکوی معمولی قلب

هزینه اکوی قلب معمولی، هزینه‌ای معمول در رنج هزینه‌های مربوط به اکو دارد.

اکوی استرس قلب

اکوی استرس قلب در دو نوبت صورت می گیرد و باید با یک تردمیل انجام شود. فرد به‌وسیله این تردمیل (دو ثابت) فعالیت ورزشی انجام می‌دهد. به همین دلیل است که هزینه اکوی استرس بیش تر از هزینه اکوی قفسه سینه است.

چه مواردی سبب افزایش هزینه اکوی قلب می‌شود؟

هزینه اکو قلب شامل همه مراحل انجام کار است. در شروع کار، تکنسین از یک ژل روی قفسه سینه استفاده می‌کند و مبدل را روی بدن حرکت می‌دهد. تصاویر در مانیتور نمایش داده می‌شوند. متخصص تصاویر را تفسیر می‌کند و نتیجه را ارائه می‌کند.تجهیزاتی که به کار گرفته می‌شود همگی شامل هزینه است.

هزینه اکوکاردیوگرافی

در روش‌هایی که تجهیزات بیشتری استفاده می‌شود. مانند روش اکوکاردیوگرافی از راه مری یا اکو استرس هزینه‌های مربوط به تجهیزات بیشتر می‌شود. به دلیل بالا رفتن فعالیت‌هایی که از طرف تکنسین انجام می‌شود. همچنین طولانی‌تر شدن مدت زمان اکوکاردیوگرافی این هزینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

در اکوکاردیوگرافی جنین باید توجه داشت که جنین دو قلو و چند قلو هزینه اکوکاردیوگرافی بیشتر را به دنبال دارد. برخی از کلینیک‌ها با توجه به شرایطی که دارند هزینه‌هایی مربوط به مراقبت‌های قبل و بعد از اکوکاردیوگرافی را نیز دریافت می‌کنند. از طرفی برخی مراکز درمانی با توجه به وابستگی‌هایی که به سازمان‌های مختلف دارند می‌توانند تخفیف‌هایی را ارائه کنند.

اگر یک مادر به اکوکاردیوگرافی جینن نیاز پیدا کند، یا یک ورزشکار برای انجام تست‌های ورزشی به پزشک قلب مراجعه کند هزینه‌های متفاوتی را خواهد داشت. اما به طور معمول هزینه اکوکاردیوگرافی شامل هزینه بستری شدن در بیمارستان نمی‌شود. زیرا اکوکاردیوگرافی یک روش تشخیصی است که نیازی به بستری ندارد.

بعد از تشخیص بیماری داروهای تجویز شده هم متقبل هزینه‌هایی می‌شود. اینکه چند دوره باید از این داروها استفاده شود و مجدداً برای چک آپ نیازی به تکرار آزمایشات قبلی باشد. هر مرحله هم هزینه‌هایی را در بر خواهند داشت.

جمع بندی

برای دریافت هر خدماتی باید هزینه‌ای پرداخت شود. هزینه اکو قلب با توجه به وضعیت مالی یک بیمار می‌تواند زیاد یا کم تفسیر شود.

شرایط متنوع بیمه‌های درمانی و بسته به اینکه بیمار از کدام بیمه استفاده کند این هزینه را متفاوت می‌کند.

هزینه اکو قلب با توجه به اینکه در کدام مرکز ارائه خدمات پزشکی و بیمارستان انجام شود، متفاوت خواهد بود. اما در مجموع هزینه اکوکاردیوگرافی با توجه به ارائه نتایج سودمند آن می‌تواند مفید در نظر گرفت. این نتایج در تشخیص بیماری و تشخیص عملکرد قلب بسیار سودمند است.

باید این را در نظر داشت که هر چه یک ناراحتی یا عارضه قلبی زودتر تشخیص داده شود، روند درمان هم شاید کوتاه‌تر شود. این روند کوتاه درمانی هم در مجموع هزینه‌ها بی‌تأثیر نخواهد بود. حال‌ آنکه بدون انجام اکو با تشخیص نادرست یک بیماری، روند تشخیص و درمان طولانی‌تر می‌شود.این موضوع می‌تواند جان بیمار را هم به خطر بی اندازد و هم باعث افزایش هزینه‌های تشخیص و درمان بیماری برای فرد گردد.

دکتر پریسا مولایی

دکتر پریسا مولایی

متخصص قلب فارغ التحصیل ۸۵ دانشگاه علوم پزشکی همدان، دکتری پزشکی عمومی بورد تخصصی قلب و عروق از دانشگاه تهران سال ۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *